Povídání o svatbách

Kategorie: Svatba Článek
19.5.2012

svatby Původně jsem chtěl variantu tohoto textu dát na hlavní stranu o svatbách. Jelikož jsem se do něj snažil nacpat jak zásady, kterými se řídím, tak i radami, které mohou být někomu užitečné, vznikl z toho poměrně nečitelný, možná nepochopitelný kus textu.

Uvědomil jsem si, že by to asi pořádně nikdo nečetl, tak jsem se rozhodl text hodně zkrátit a dát tam jen důležité body. Místo textu by měly hovořit fotografie. Když už ho mám ale napsaný, tak ho sem vložím jako článek, třeba si z něj někdo něco odnese.

Obsah

Content

Začátky

Moji klienti byli zprvu z řad mých přátel nebo známých, což mi dalo výhodu znát jejich zvyky, díky vzájemné důvěře mi nechali volnou ruku a nebyl problém vyfotit i trochu výstřední obrázky, při kterých si užilo spoustu legrace.

Předběžná schůzka

Preferuji předběžnou schůzku s párem, která nám dává možnost si popovídat o představě, požadavcích a časovém plánu. Zároveň se vyjasní, kde se bude svatba konat, zdali to bude v exteriérech, kde se může pokazit počasí, nebo v tmavém interiéru. Kolik bude pozvaných hostů, jakou část dne chtějí snoubenci zdokumentovat, typ fotografií, který jim vyhovuje.

Hned si vyzkoušíme vyfotit nějaké portrétní fotografie a pozná se, zda si fotograf se snoubenci sedí. To je poměrně důležitá věc, jelikož fotograf s nimi bude celý den, někdy i v poměrně emotivních nebo intimních chvílích.

Je dobré dostat kontakt na svědka a zjistit si, zda pro novomanžele chystají nějaké překvapení, aby byl fotograf na akci připraven s vhodnou výbavou.

Základem pro fotografa je vše si dopředu dobře naplánovat, znát posloupnost svatebního dne, aby byl na vše připraven a nemuselo se na něj čekat. Pokud se osazenstvo přesouvá, měl by vyrážet poslední, ale na místě by měl být nejdříve.

Místo obřadu

Místo si jdu nejlépe den předem prohlédnout v době, kdy se bude konat obřad, abych mohl vysledovat, kde bude slunce, kde stín, vyhledat nějaké zajímavá zákoutí na fotografie – schody, zapadlý altán v zahradě, výklenek, zajímavé okno, kvetoucí keř nebo záhon. Prostě nalézt místo, které bude nejlepší pro hromadnou fotografii i pro portréty novomanželů. To samé platí i o místnosti, kde bude hostina, nafotím tam výzdobu.

Fotografování

Preferuji kvalitu před kvantitou.

Dobrý fotograf by měl dopředu přemýšlet nad obsahem fotografie tak, aby následná úprava fotografie byla co možná nejmenší. Úpravou myslím především změnu tonality – převod na sépiový odstín nebo do černobílé škály, případné odbarvení částí fotografie apod., žádné nevkusné automatické filtry, rámečky, ořezy s nakloněným horizontem. Není dobré, aby každá fotografie vypadala stejně.

Na celodenní svatbě nafotím přes 1000 fotografií, je pak potřeba udělat rozumný průřez celým dnem, nikdo nechce hodinu sledovat spoustu podobných fotek.

Dávám přednost zoomovým objektivům s dobrou světelností pro možnou okamžitou změnu ohniska, před vyměňováním pevných skel, které není tak rychlé. Důležité je svou techniku dokonale znát a ovládat, než dlouho hledat nějaký parametr v nastavení, nebo používat nevyhovující základní objektiv. Často je potřeba využít přisvícení bleskem. Nejlepší fotografové dokážou udělat výbornou fotku i s nejslabším kompaktem, to je známý fakt, jde především o myšlenku a kreativitu. Na krku mám pro jistotu i záložní fotoaparát s objektivem s jinou ohniskovou vzdáleností, takže mohu během okamžiku vyfotit různé kompozice.

Není potřeba, aby se snoubenci ani hosté na fotografa nějak soustředili a snažili se 'pózovat', ale chovat se, jako by tam fotograf nebyl. Křečovité úsměvy přímo do objektivu nevypadají přirozeně. Dobrý fotograf by měl proplouvat mezi lidmi a fotit je v pohodové náladě, aniž by si to fotografovaní uvědomovali. Aranžované fotografie novomanželů jsou samozřejmě jiná kapitola, tam se s pózováním počítá.

  Svatební žánr pokrývá skoro všechny aspekty, které si u fotografie lze představit, je to náročná disciplína.
 • Fotograf musí:
  • být stále ve střehu (sportovní fotografie)
  • umět fotit aranže a dekorace (produktová fotografie)
  • nafotit prstýnky a detaily (makrofotografie)
  • správně zasadit lidi do lokací (krajina a architektura)
  • umět fotit lidi (portrét a skupinové snímky, celek, polocelek i detail)

Nejtěžší a časově nejnáročnější jsou skupinové fotografie. Obecně jsou jak fotografem, tak fotografovanými nejméně oblíbenou částí. Ideální je poprosit nějakého řečníka z rodiny, který zorganizuje hromadné poskládání osazenstva. Poté je to již na fotografovi, který si musí pohlídat, aby nějaká hlava nezacláněla, někdo neměl zavřené oči, nebo na polovinu lidí dopadal stín nedalekého stromu a celá fotografie by byla velice nevyvážená. Je lepší vyfotit několik stejných fotografií a teprve v počítači vybrat tu, kde se opravdu všichni do objektivu dívají. Poté by mělo nastat focení menších skupinek – novomanželé se svědky, rodiči, dětmi, užší rodinný kruh, ženské osazenstvo, pánové; vše podle očekávání novomanželů.

Co vše se fotí?

Z celého dne dne by fotograf měl zachytit ranní přípravy (oblékání a česání) nevěsty a ženicha, příjezd, příchod do obřadní síně, výměnu prstýnků, první novomanželský polibek, podpisy, gratulace, svatební zvyky (špalír, rozbití a úklid talíře, únos nevěsty, společné krmení knedlíčkovou polévkou, koule na noze nebo koňský chomout pro ženicha), přípitek, první tanec, krájení dortu, házení svatební kytice.

Samotný svatební obřad většinou netrvá dlouhou dobu, cca 15 minut. Nečekaný výpadek fotografa v takto krátkém časovém úseku může být pro posloupnost zachycených událostí fatální.

Fotograf by měl znát všechny důležité osoby, ale neměl by zapomínat i na ostatní hosty. Každý se rád po době na fotografie podívá a vzpomene na skvělý zážitek a alespoň jedné fotografii by se měl objevit.

Individuální přístup

Každou svatbu fotím individuálně, snažím se fotit na míru. Mám rád náročné páry, kteří vědí, co chtějí a ví, proč investovat do svatebního fotografa. Od fotografa očekávají tištěné fotografie, fotky na DVD, online webovou prezentaci, případně video a fotoknihu, cokoliv si novomanželé vymyslí. Základem jsou dobré, kvalitní a jedinečné fotografie. Slovo jedinečné bych vypíchl, je asi bezpředmětné, že taková oslava se opakovat již nikdy nebude.

Cena

Přeci se nebude utrácet za fotografa, už tak svatba přijde na spoustu peněz. Svatbu může nafotit vzdálený příbuzný s kompaktem za láhev rumu. Výsledek je pak většinou zklamáním a důkazem, že úspora na této položce na svatebním rozpočtu nebyla na správném místě.

Nabízí se porovnání ceny fotozakázky s půjčením šatů na svatbu. Často jen půjčovné šatů pro nevěstu a obleku pro ženicha na jeden den stojí i více než 10000kč. Šaty se ale po víkendu musí vrátit. Svatební den uteče jako voda, ale každý si tento důležitý den bude chtít pamatovat do nejmenších detailů. Vzpomínka vyprávěná v podobě alba fotografií na speciální den vydrží navěky.

Jelikož fotografie není mým zaměstnáním, ale beru ji jako koníčka, kterým si přivydělám na fototechniku a zkouším si nové věci a spolupráci s lidmi, nemám potřebu sekat jednu svatbu za druhou jako profesionální fotografové, pro které je to zdrojem obživy. Mám na mysli fotografy, které doporučí úřad. V podstatě je to dělník na radnici, který pořád fotí jedno a to samé, opakuje naučené postupy na známém místě.

Díky finanční nezávislosti si mohu účtovat rozumnou cenu, mohu nabídnout originální kreativní fotografie, nevšední pohledy, osobní přístup a déle času a preciznosti stráveného fotografováním i případnou úpravou, aby výsledkem byly neopakovatelné svatební fotografie. Hlavně u fotografií strávím dostatečný čas i při postprodukci, rozhodně nedodám jen fotografie vytvořené ve fotoaparátu.

Na druhou stranu se musí počítat nejen s časem stráveným na svatbě, ale i amortizací fototechniky, dopravou a následnou postprodukcí. Celodenní focení trvá i přes 12 hodin. Výběr, úprava, posílání fotek na tisk, příprava prezentačního videa nebo fotoknihy, to vše trvá minimálně dvakrát tak dlouho, než samotné focení.

Odkazy

Přidám sem ještě nějaké odkazy pro další čtení

Focení svateb je adrenalin

Otevřená zpověď svatebního fotografa

7 svatebních situací, s nimiž si musí fotograf poradit